Minide pügamine

Minikaid pügatakse kord aastas. Tavaliselt on  sobivam teha seda siis, kui villakasukas hakkab ise seljast lahti tulema. Neil lammastel on selline omadus, et viskavad ise villa maha ilma pügamata. Villa heitmise intensiivsus sõltub aga aastast. Kui lasta neil endil kasukast vabaneda, siis näevad nad vahepeal päris jubedad välja ja see periood võib venida väga pikaks. Eks nad ole hädas ka  oma karvakasukatega kui ilmad soojaks lähevad.  Käivad nühivad ja kratsivad ennast mööda seinu ja lõõtsutavad palavusest. Õigem on ikka neid natuke abistada ja mantlid seljast võtta. Mai lõpus või juuni alguses kui vill on hakanud ise lahti tulema on sobiv aeg pügamiseks. Minikate villaga ei ole kahjuks midagi  peale hakata. Vill on kahekihiline, kare, takune  ja  sisaldab talvist heinapudi   ning kipub pügamise ajaks juba vildistuma. Minikate villa omaduste kohta võib öelda nii, et nad on tüüpilise kahekihilise villaga põlist tõugu lambad. Selliseks muutub vill, kui  “loodus aretab”. Lambad on  sellise kasukaga kindlasti  väga rahul. See kaitseb vihma-tuule-tormi eest  paremin kui peenvillalammaste kasukas ja kui pügajat pole – saavad ise hakkama.  Minilammaste pügamine on aga üks  paras nikerdamine. Masin on liiga suur ja nemad liiga pisikesed. Väga peen töö, et sisselõikeid ei tuleks. Alguses pügasin neid kaks korda aastas, kuid mulle tundus, et nad jäid talvel liiga “alasti” ja külmetasid. Nüüd teeme seda toimingut vaid  kord aastas kevadel. Peale pügamist väike pediküüd – sõrgade lõikus.  Vitamiinisüst tagumikku, ussirohi ning valmis ongi vabadusse minema.  Niimodi kümme korda järjest. Tundub lihtne :)
No milline hapu nägu! Ei meeldi see mis temaga kohe tegema hakatakse. Vastik vastik vastik! Kaebaks kohe Loomakaitseseltsile või Veterinaar ja Toiduameti.

Sellised näevad välja pügatud minid. Köögiaknast lendab meil vahest head ja paremat välja , seda teavad isegi lambad. Vahest mõni kondike või “parim enne möödas” kassidele koertele. Vahest saiakannikas lammastele rõõmuks. Kõige populaarsem aken. Sellel hoitakse pingsalt silma peal :) Vahest juhtub ka  nii, et aknast lendab välja mõni kass. Kui siis juhuslikult on “aknavalves”  meie väike 64kg kaaluv Keskaasia tüdruk Sarlotte – saab nalja. Neil hakkab siis väga kiire. Kassid on lihtsalt nii nahhaalsed loomad, et neid on vaja  aeg-ajalt aknast välja pillutada :) Tegelikult on meie väike Sarlotte väga leebe ja kassidele kurja ei tee. Ta lihtsalt kutsub neid korrale ja jooksutab  natuke.

Hommikune lüpsisoe  piim koos
kitsemusiga :) See on alles öko!

Advertisements

7 thoughts on “Minide pügamine

  1. Mina kaebaks lisaks veel Maksuametile, Riigikontrollile, Ansipile ja kõige lõpuks ka hr. Ilvesele endale… :DD Täielik ahistamine ruudus ja lambaväärikuse alandamine…Hoia alt, et nad sul ametühingut ei valiks :D
    Ja millised ilmekad kollased saatanlikud silmad välkumas.Jube andeka “meeleolu pildi” oled tabanud.

  2. Nii kahju, et su jõu, aja… ja kõik muud varud ei ole kummist, aga loodan ikkagi, pöidlad pihus, sind järgmisel sessil Olustveres näha :). (Pöidlad pihus on kusjuures koolitöid teha suht raske nii, et… :P)

  3. Oh, aitähh toetuse eest! Enese ülehindamiseks võiks seda nimetada. Venib ja venib kuni plaksti – läheb katki. Loodan järgmiseks korraks sõlme sisse saada, siis venitaks edasi :)Seltskond on ju nii nii lahe.

  4. Oi see kitsemusi on päris vahva….eriti, kui nad musi lõpetades su kõrvu või juukseid maitsma kipuvad :) ja siis keelega kõvasti üle põse tõmbavad :D

  5. Mõni urbaniseerunud linnakodanik saab sellise jutu peale närvivapustuse – irv :))) – kitsemusi ja keelega üle põse :)) mida veel eks. Tegelikult on see vahva tõesti. Mul keelega ei limpsi, aga oma vurrudega kõdistab kõrva juures pidevalt. Ja siis on ta selline sõbranna, et ilma minuta ei taha üldse olla – kisab koguaeg. Nüüd käin ringi kitsega. Varsti võtan linna ka kaasa. Läheme koos Stockmanni tsillima ja hängima :))) Hulludele päevadele – ihihii

Kommenteerimine on suletud.