Südame pealt ära.

Kirjutasin selle juba paar nädalat tagasi. Algul avaldasin, siis korjasin jälle ära. Ebameeldiv hakkas.  Kuid mis seals ikka, suu puhtaks ja südame pealt ära.
Augustis saab kaks aastat sellest, kui sai toodud esimene kamp peenvillalambaid. Tänu Dianale see üritus üldse toimus. Algas  kõik sellest, et kaunil kevadpäeval Kiidevalt tulles sai  põigatud korraks Diana juurde tassikesele kohvile. Millest muust  kaks lambakasvatajat ikka räägivad  kui  lammastest. Jutt jooksis villateemale ning Diana mainis, et Rootsis selline pehme villaga lambatõug täiesti olemas. See ei jätnud mind mitte külmaks ja lükkasin Diana kohe arvuti taha asja lähemalt uurima. Leidsime üles seltsi kodulehe ja muidugi ka müügikuulutused. Tookord ma täiesti teadvustasin endale seda, et villalamba toomine ei ole mingi “äriplaan”. Kogu lamba teema kokku  on üks suur santlaagri teema kui numbritesse panna. See selleks. Minu loogika ja arusaamine on selline, et kui juba looma pidada, siis peab see olema parim. Kõik lambad tahavad talvel heina, vajavad parasiiditõrjet, mineraale, varjualust, lisasöötmist talveperioodil, hoolt ja armastust, tööd ja vaeva. Mis iganes loom mul laudas oleks, ma panustaks ühtemoodi. Mõistlik kui see loom on puhtatõuline, puhta taustaga, korralikust karjast, annaks parimat villa ja kasvataks korralikud singid. Nii see alguse sai.
Järgmine kevad olid juba minu laudas esimesed puhtad finulli talled. Tallesid oli palju. Keskmiselt 2,45 talle ute kohta. Kahed nelikud, kahed kolmikud ja kõigil noortel uttedel kaksikud talled.  Rõõm oli suur kuid veel suurem  oli  aina süvenev majanduslangus. Selleks ajaks oli mul  tekkinud palju erinevaid tuttavaid käsitööliste ja lambakasvatajate hulgas. Sinisilmsena, kujutasin tol korral ette, kuidas me kõik tulevikus kenasti üksteisega koostööd  teeme. Entusiasm oli silmipimestav, tahtmine  oli suur ja mõtted lendlesid kõrgele ning kaugele. Kuna majanduslangus aiva süvenes ja minul laudas palju tallesid, tekkis mõte. Mis oleks kui pakuks välja võimaluse teistel ka peenvillaseid kasvatama hakata.  Esimese aasta “müügiedule” ei hakanud üldse mõtlema. Samas pidasin head reklaami tulevikuks silmas küll. Vill on ju kordades parem ja see juba reklaami iseenesest. Lisaks  arvasin, et algaja loomapidajana on mõistlikum kui need väärtuslikud jääraliinid erinevates taludes puhasaretuses kindlalt duubeldatud saaks. Et kui minul jääraga midagi peaks juhtuma, on teada, et selles  või teises talus on see olemas ja vastupidi.  Tagatipuks oleks see hea tahte ja koostöösoovi väljendus millesse ma nii väga uskusin. Mõeldud tehtud. Kolme erinevasse kohta läks erinev kogus  puhtatõulisi uttesid koos  jääraga. Minu soov oli  järgneva kahe aasta jooksul saada samas koguses jääratallesid tagasi. Kui esimene aasta ei sünni ja jääb puudu, siis järgneval aastal. Sai veel sellekohane lihtne sulle-mulle leping tehtud.  Tänaseks on üks “lepingupartner” tummaks jäänud. Kevadel, kui minu laudas poegimine täies hoos oli, tundsin huvi ja küsisin meilitsi –  kuidas ka mu lambad elavad, on ikka elu ja tervise juures ning  kas  ja millal on järelkasvu oodata. Vastuse sain lühendatud kujul sellise. Tegin copi-paste:  Esiteks ei ole need enam sinu lambad. Minu laudas ei ole sinu lambaid. Ka meie vahel sõlmitud ostu-müügilepingu alusel ei ole sinu lambad minu juures. Selle lepingu järgi sina müüsid ja mina ostsin sinult lambad. See ei ole lihtsalt paber, millele me alla kirjutasime, vaid on leping, mis põhineb juriidilistel alustel.Igal ostu-müügilepingul on kaks poolt- asjaõiguslik pool ja võlaõiguslik pool. Asjaõiguslik pool sätestab, et müügiobjekt st lambad on üle läinud ostjale. See toiming on ka registripidaja (PRIA) poolt registreeritud. ……… (seda on endiselt  valus lugeda)
Käin vahest vaatamas tema blogis. Kas äkki on tulnud mõni uudis. Mitte tuhkagi. Igasuguseid uudiseid on seal. Küll  saabusid karja ahvenamaalambad. Küll tänatakse kedagi ilusate villaste sokkide kudumise eest. Tänatakse kõiki ette ja taha. Tänatakse isegi siis kui tänamiseks puudub põhjus. Maalambad kevadel muudkui poegisid ja tõid uhkelt pruune järglasi. Mitte sõnagi peenvillalammastest. Kas nad on elus või surnud, ei tea. Mõningase ajavahemiku järele olen jälle kirjutanud ja uuesti küsinud nagu vaene sugulane oma palgaraha. Kui suvatsetakse vastata, siis öeldakse, et tõesti ei tea ja aru ka ei saa. Nagu kasvatab udarat, aga kõik on looduse teha. Viimases kirjas sain kaua oodatud vastuse, et ühel utekesel on üks jääratalleke. Teine kasvatab jätkuvalt udarat :) Praegu juba juulikuu.  Mäletan veel sellest ajast kui minuga suheldi, et tegemist on  mõtleva loomapidajaga, kes ikka nagu  tundis asja. Teadis teisigi õpetada. Väga jutukas oli.  Kuis siis nüüd, et enam mitte kui midagi mitte kui millestki aru ei saa. Ei saanud aru millal uted indlesid, ei tea millal jäär karja läks, ei tea ja aru ei saa.  Aga minu meel on mõru. Miks? Vot selle pärast, et vaikitakse, aetakse kiusu ja mängitakse ullikest. Selle pärast, et asjaõigusseaduse järgi on nii tugev omanditunne, et ei taluta küsimuse formuleeringut,   kuid võlaõigusseaduse pärast ei vaevata pead. Lepingujärgselt “võlaõigusliku” poole rahaline väärtus 10 000.-.  Imelik kahtlaselt tõrjuv suhtumine pehmelt väljendades.Veider seegi, et tema laudas nii sigiv lambatõg  ahtraks on jäänud. Ümberringi kõigil mitmikud ammu käes.  Mul ei jää muud üle kui oodata, vaadata, oletada, arvata ja loota. Tea, millal jälle tuleb tahtmine küsima hakata.  Lootus, et “lepingupartneri”  kõnevõime taastub  ja saabub lõpuks Happy End – no lootus sureb viimasena :)
Kena vanasõna ütleb –  iga heategu peab karistatud saama.  Halleluuja selle peale!  Muidu mul läheb endiselt hästi.

17 kommentaari “Südame pealt ära.

 1. Tere Ülle!

  Rõõm lugeda, et muidu läheb Sul endiselt hästi, ainult see Eestlase oleks sõna rikub vahel tuju.

  Läksin facebooki ja loen seda rida, kuhu kirjutada, millest mõtled.

  Mõtlesin, et oleks ilus ilm, läheks randa päevitama, oleks ma riigikogus vat siis ma alles teeks…oleks ma 100% terve vat siia ma alles teeks…helistaks õige Elmari raadiosse ja õnnitleks kedagi…
  Tegelikult häirib mind see eestlase 14 käänet ja nende hulgas kõige vastikum oleks.
  Kuulan Elmarisse helistajaid-õnnitlejaid, meele teeb nukraks, palju ära tehakse teks abil, no õnnitlege ja tervitage, aga muudkui õnnitleks, tervitaks…

  Sinu jutus ei olnud ühtegi oleksit, ka mitte seda kahetsuse oleksit, et pagan küll oleks ma teinud teisiti…Super!

  Mis ajendas siia kirjutama, ei see pole mitte kaastunne, vaid soov kogo südamest toetada sinu, Sinu pere ja lähedaste tegemisi, kasvõi natukene ja mõttes!

  Kuulutatakse välja konkurss “Parim eesti toit” kuidas see täpne nimi oligi, see ju vist igal aastal, aga milleks raha raisata selle väljaselgitamisele, kui ammugi on teada tõsiasi, et “Eestlase parim toit on teine eestlane”

  Lugesin selle kinnitus järjekordselt Sinu kirjatükis ja nii ta paraku on. Kas see siis on Eestlase rahvuse säilitamise omapära, mingi geneetiline mutant kuskil teatud inimestes või…???

  Üks minu sugulase naiselukaaslane laenas minu kaasalt 2009 a suvel raha ja “Selle aasta jõuluks maksan ära” sõnadega pole ta enam näole andnud. Ega ta meie visiitidest pääse, sest töötab Haapsalu säästukas, vahel jookseb taharuumi, kuid tööd ka vaja teha. Nii sarnased lood, sest meilgi tunnistajad olemas, aga ta on helistamise peale isegi p…..e saatnud, sorry!

  Mina villasortidest sain aimdust just Sinu pool õppepäeval, ega ma ise nende teadmistega muud teha oska, kui omal lambaid niites saan tunda, see on see soome pehme villaga ja tõi nelikud. Meil pole sellist hoolt ja armastust lambad saanud, aga eks mõnes mõttes ainult lemmikloomad ole. Minu pildistamise hobi jätab villahobi &=))))) teisejärguliseks.

  See jutt sai vist pisut segane, loodan, et mõistad, aga sellele, keda ma ei tunne, aga Sulle kurja soovib soovin mina
  Looja valgust ja armastust!
  ja eks igal meil ole oma tasumise tund…

  Tervist ja jõudu loodusjõududega võitlemisel.

  antei52
  Rõudest

 2. Ei saanud su jtt segane. Mõte jõudis ilusti kohale ja võttis silma märjaks. Aitäh. Pelgasin, et minu jutt sai hoopis segane.
  Eesti rahvustoit – teine eestlane – nii ta on… mõned ordenid võiksid pääsukesemärgiga olla :) Eriti maitsev on konkureeriv eestlane, nämma nämma! Tervist, jõudu ja kõike paremat sullegi :)

 3. Üllel on seda hingesuurust, et neist tagasilöökidest hoolimata edasi minna ja mitte kibestuda.Ja see on suur väärtus, millest ta ehk ise ei pruugigi aru saada, küll aga on neid inimesi rohkem, kes seda hinnata oskavad :D
  Vahel on vaja suuremat “õnnetust”, et saada aru, kui tühised võivad mõned probleemid olla ja siis suudad neist “teisi eestlaseid söövatest” inimestest ka pika puuga üle olla.Eesti on piisavalt väike, et heateod ei jää “tasumata”.Kõik mis teed, teed lõpuks iseendale-selle tõdemiseni jõudmise tee on pikk ja kivine, aga kui ise neid kive ei vaevu üles korjama, siis keegi teine ka su teed siluma ei tule ja jäädki koperdama…
  Pika jutu kokkuvõtuks, tahtsin vaid seda öelda, et lisaks tõrvatilgale, on sul vähemalt üks “lepingupartner” minu näol, kes südamest on sulle tänulik selle võimaluse eest!!!Ehk see lohutab natukenegi…:D

 4. Ei taha minagi tänamatu olla! Meie “rootslased” on väga tänuväärsed lambad, ilma sellise kaubata poleks neid aga kuidagi soetada saanud. Tänu ka selle imelise uue jäära eest, kes sai nimeks Bruno ja kelle järeltulijaid jääme uuel kevadel põnevusega ootama. Jõudu ikka edasi toimetada!

 5. Eht eestlaslikut tahaks ikkagi vinguda ka…:D, MIks pean ma ise jäärale nime mõtlema???Miks ei ole meie jääral nime?Jama nabani, sest selle kuumaga ei teki mitte mingit arukat nime pähe!!:DDKui ehk Merikese ideest edasi minna ja panna enda jäära nimeks Benno…teate küll, Bruno-Benno…Bernhard?Ülle, paku jäärade nimeliinide teema välja, pole siin midagi kuumaga lõõtsutada!:D, tööd tuleb teha :DD

 6. I liin 8055 Illegaal / pruun
  II liin 8047 Timmu / pruun
  III liin 8002(Rootsi paaritus)Pallaadium / must
  IV liin 8030 (Rootsi paaritus)Bubka / pruun

  Mina nimetan neid üldiselt numbritega. Bruno on Timmu järglane. Nüüd peate Trunoks ümber ristima :)Airile pakun välja (Illegaali järglane) …. no ühtegi ilusat poisslapse nime ei tule meelde…Ma mõtlen natuke…

 7. Pole paha :DDÄkki panengi.
  Aga ma mõtlesin, et kas poleks lahe need liinid nimetada mingit nt. raamatu teemade järgi, ehk ühe liini järglasete nimed peab nt. Harry Potteri raamatu tegelaste nimedest valima.Siis on kohe selge, mis liinist jäär on, ka teiste jäärad?Või Kevade järgi, Toots, Lible, Imelik jne. :DDAA, kuumus teeb liiga, ma lihtsalt uitan oma mõtetega :DD

 8. Väga hea mõte. Priljantne suisa. Illegaali järglased on Kevadest ja sinu jäär on Imelik.
  Teine liin võiks onna film “Siin me oleme” kuna jäär on juba Timmu. Neljas on kergejõustliklased eesotsas Sergei Bubkaga ja kolmas vajab mõtlemist.

 9. Oot-oot, tegu on ju rootslastega, siis peaks ikka Lindgreni ja Lagerlöfi või muidu vanade viikingitega arvestama :). Üks kõva viiking oli minu mäletamist mööda Ivar. T-täht ei tuleta küll praegu kedagi meelde, aga kui pingutaks, küll meenub

 10. Oot-oot, siin on ju tegu “rootslastega”. Äkki peaks hoopis Lindgrenilt või Lagerlöfilt laenama, või lihtsalt vanade viikingite nimesid uurima- “Pipis” oli Tommy ja minu mäletamist mööda üks eriti vana viikingi nimi on Ivar. Kuigi Brunost kah nagu ei raatsi loobuda- seostub nii hästi ta värvi ja aristokraatlikkusega :) Äkki ta ema nimi algas B-ga?

 11. Ideid selleise kuumusega kui palju. Minu mõte on küll tardunud olekus. Las siis kolmas liin olla Lindgreni juttudest. Karlson, Väikevend, Hulkur Rasmus, Vahtramäe Emil jne. Vahva, või mis?

 12. Anonymous

  Meie Bubka on küll koduselt Ossuks muutunud,aga idee on teretulnud :)Seda kergem nende nimede mõtlemisega on.

 13. Jajah, aga ära sa sporti küll teemaks võta..ma tean vaid mõnda üksikut sportlast nimepidi, kust ma need jäära nimed võtan .DD
  Aga raamaute valikult peaks vaatama, et seal ikka häste palju kenasid isaste nimesid sees oleks :DdLahe tegelikult, hariv prohjekt ka, igal aastal eri raamat, tahad jäärale nime, siis loe nt. Tõde ja õigus läbi uuesti, või Karl Marx või Lenini teosed :DDEesti poliitikuid ei või vist teemaks võtta, läheb jamaks :::DDDD

 14. Kuumus on mulle pähe löönud ja vanadus vist ka- kuidagi ei saanud aru, mis arvuti mulle öelda tahtis ja nii ongi veidralt kaks kommentaari. Vabandust!

Kommenteerimine on suletud.