Pildid kevadisest sündimise imest!

Mul pole muud kommentaari, kui äitähh Margus, et kevadel  kaameraga  õigel ajal kohale sattusid. Artur muidugi ka :) Super pildid. Tänud teile  veel kord ja minu sügav kummardus. Milline õppematerial :) Tegemist on gotlandi ja villaka ristandtallega. Üksikud talled kasvavad liiga suureks ja poegimisel  võib utt vajada inimese abi. Saab ka talus natuke meditsiinipraktikat :))) Dziises, neid asju, mis lambakasvataja elu ilusaks teevad ikka on! Kevadine tallesadu ja sügisene pügamine on muidugist kaks emotsionaalset kõrghetke.

23 kommentaari “Pildid kevadisest sündimise imest!

 1. Koolitusel käinuna, kohe ka “hirmus targana”, siis mina enam vastsündinud tallede ja veel enam lamba sisse, ilma kindata ei ligine.Ei mäleta, mitu kurja haigust seal oli võimalik endale hankida :DD

 2. Koolitusel käinuna ja ka “hirmus targana” annan ikka lambale musi :))) Haiguse võib saada suurema tõenäosusega liinipussist või Minski poe ukselingist – nendes kohtades eelistaks kasutada kummikindaid. See aga puhas lamba tagusment :))))

 3. ….jah, eks ta muidugist õige ole anti-aseptikat jälgida, ega kätpidi mullas ilma kinnasteta võib ka hirmsaid tõvesid saada, teoorias on palju asju võimalik… oleme teadlikud asjast….aga musi :))))saavad lambad, hobused, koerad, kassid ja muud omad elukad ikka vahest, mis teha, juba sisse kodeeritud…

 4. Hüpohondrikuks ennast ei pea :)), aga pärast artikli lugemist, et hobuseõnnikus elutseb teetanus eriti meelsasti, siis lasin uue teetanuse vaktsiini teha(viimasest oli tõesti 20 aastat möödas).
  Ja musitamisest pole juttugi, mõtlesin pigem seda, et just palatsenta ja lootevedelik pidi see kurja juur olema, lisaks libestit on vist lihtsam kindaga kasutada….aga Ülle tark inimene teab seda ju isegi :DDEt siin mitte liiga targutada, siis kes ennast ise ei hoia, seda ei hoia vanajumal ka :DDD Olge mõnusad. Pildid tuletavad valusat kargeid varakevade öid meelde,kus tukud hommikumantli väel lambalaudas ja ootad, mistoimuma hakkab :D

 5. Erüsipeloid e. sigade punataud – koduloomade hulgas leviv infektsioon, nakatumine nahadefektide kaudu
  Gaaskangreen – pinnases ja sooleflooras levinud Clostridium bakterite poolt põhjustatud eluohtlik koepõletik
  Näriliste palavik e. nephropathia epidemica – neerusündroomiga hemorragiline palavik näriliste levitatud. Huvitaval kombel haigestuvad enamus mehed :)
  Siberi katke. antraks – esineb rohusööjatel kariloomadel kes saavad infektsiooni pinnasest. Inimene võib nakatuda – nüüd tähelepanu! – villa, naha, luude või kontamineerunud loomaliha söömisel. Õnneks arengumaade probleem
  Brutselloos – nakatumine termiliselt töötlemata piimast, eriti kitsepiimast :)haiguspilti raske eristada pikale veninud infektsioonist, esineb praegugi
  Leptospiroos – nakatutakse haige looma hammustusest või uriiniga saastunud pinnase ja vee kaudu. Kole haigus. Areneb “aseptiline meningiit” võib kujuneda neerukahjustus ja kardiogeenne šokk.
  jne jne tähniline tüüfus, kollapalavik, leepra – uh jube ja need on kõik täiesti olemas. Ja kujuta ette mida võid saada avalikest käimlatest… Kõige tähtsam – PESEME KÄSI!

 6. Uhh- juba vana tark Piibel ütleb, et teadmised lisavad valu, siin siis hingevalu teadmistest, mis kõik võib juhtuda! Aga elu on ilus ja loomad toredad kõigest hoolimata, ole vaid natuke ettevaatlik ja pea lihtsatest hügieenireeglitest kinni. Pigem võib tappa see kui oled steriilses keskonnas harjunud ja siis tuleb miski bakter kallale…

 7. Steriilse keskonna mõjul võid jah kergemini olmebakteri külge saada, teine lugu on siiski teetanuse, marutõve jne. “vahvate” haigustega.On asju, mille eest tuleks siiski teadlikult kaitsta ja vaktsineerida,aga eks see ole inimese vaba valik :DDD ma nüüd õite hoogu saatunud ja seletan vana meditsiini hai blogis :DDD

 8. Olen minagi kuulnud, et lambasse sisenemilsel tuleks kasutada kummikindaid…kuid praktiseerinud ma ise seda kordagi pole (juba 5 aastat) ja koledaid haigusi pole ka siiani kartnud (ega saanud). Ja kui häda lambal käes, siis tuleb ikka kohe tegutseda,mitte kindaid otsima minna ja paraku tihti võivad need tavalised kindad liiga lühikeseks jääda ( eriti, kui vaja vähe sügavamale sukelduda) Niiet jõudu ja tarkust sulle vajalikul ajal kohal olla ning ülemäära mitte muretseda ;)

 9. Lahe lugu on veel siis, kui päramised ära ei tule, veneaegne raamat õpetab, et kui 6 tunni jooksul ei ole ära tulnud, siis kutsu loomaarst…küsimus suurele ringile, mida see loomaarst siis teeb?:D(mina sain alles eelmine aasta teada, miks ta tulema peaks).

 10. Voodoost jääb väheseks.
  Miks ma päramisetest siin seletan, siis kust see vaene lambapidaja ikka õpib, kui läbi enda läbielamiste ja üle laipade.Ei ole harv juhus, kui pärast rasket poegimist ei tule päramised normaalselt ära, mida aga siis teha, eii räägi raamat ja “unustati” mainimast ka poegimisabi koolitusel.Ometi ei ole seal midagi müstilist.Vahel ajab hirmu peale, kui “loll” ma lamba abi suhtes veel olen, vaatamata paari aasta pikkusele pidamisstaazile….

 11. …aga mis siis ikkagi teha, räägi välja. Pakun et oksüdotsiin? Või käega järgi minna + antibiots. Ma tõesti ei tea. Pole olnud sellist juhust õnneks.

 12. No minagi mõtlesin, et mis teha, eelmisel aastal sain sis lõpuks enda vetile helistades sellise juhise…
  Võtad pulga, ja kerid selle pinase soolika tasapisi sinna ümber.Sisse pole mõtet minna, kuna emakas pidi kinni olema juba selleks ajaks.Ja antibiotsist pen.strep kolmeks päevaks peale.Mina nii tegingi ja antibiots on tõesti vajalik, sest kõiks see, mis sisse jääb ja sa välja ei saa, see hakkab vaikselt roiskuma…Küll olen ma mõelnud seda, et kas varem ei või seda sikutada?Siin loeb teisi kogenud lambapidajaid, avaldage aga arvamust…
  Ehk vastus minu küsimusel, misk loomaarst vaja, siis pigem süsti jaoks:((millega saab ka kenasti ise hakkama).

 13. Loen teie vestlust päramiste kohta ja pean tunnistama, et ise ei ole õnneks sellega probleeme olnud. Kunagi päris algusaastal ühe lamba päramised olid tõesti sees rohkem, kui peaks olema ( vist 8-9 tundi), kuid need tulid välja siiski päris ise ja ( oma rumalusest või millestki muust) ei tulnud ma selle pealegi, et utele antibiotsi anda. Aga nüüd oleks juba targem ja selliste mädaneva kippuvate asjade suhtes olen palju ettevaatlikum ning kahtluse korral annaks kindlasti põletikuravi.
  Aga tõesti, ega meie vetide käest väga tihti targemaks saagi ning ise tuleb olla kõike parem loomaarst ( eriti lammaste puhul) ning õppida oma vigadest ja tegemistest.
  Arvan, et kui mul peaks tulema (loodan, et mitte) päramiste probleem, siis ma tõesti aitaksin need välja tõmmata( 7-8 tunndi pärast poegimist) ja annaksin ravi.

  Kuid sel kevadel üks tark koolitaja väitis hoopis seda, et sellised probleemid võivad tulla sellest, kui lambal mingi aine puudus ( jälle ei mäleta,mis ainest jutt käis :( )Ainepuudus tekitab ka probleemi, et nabanöör ei taha hästi katkeda või jääb vääga pikaks.
  Kui palju ja mis mineraale te oma lammastele annate? Küsiks lihtsalt nii huvipärast ;)

 14. Annan Lammasherttat ja meresoola. Eelmine aasta olid spesial mineraalid Rootsist paaritus ja poegimisperioodiks. Liig kallis lõbu. Kuid värskem Soome kirjandus soovitab meresoola ja mineraalina siis ülaltoodud Lammasherttat. Pluss süstin se-vitamiini nii talledele kui emmedele. Mõtlesin siin oma tarkusega, et teen se-vita kuuri ka nüüd sügisel kui sisse toon. Lammasherttat lambad algul eriti ei taha, kuid soolaga nats segada siis läheb peale küll. Soome kirjandus soovitab veel jõusöödana kasutada kaera, odra ja rapsikoogi segu mida ma ka eelmine aasta kasutasin. Meie Farmplandiga olid väga ebameeldivad kogemused mis lõppesid kolme lamba surmaga ja ma neverever enam seda ei kasuta.

 15. Lambale soovitatakse anda 1 h peale poegimist sooja vett, mida ma olen ka järginud, see aitab samuti päramisi väljutada.Ja 6 h on see “õige” aeg väljutamiseks.Ma pigem näen seost raske poegimise, kui mineraaliga(kuigi viimase osatähtsust ei maksa ka alahinnata).
  Huvi pärast kalkuleerisin osasid mineraale, Anu aida omad on odavad, aga minul jäi üks selle firma kauss puutumatuna, elukad lihtsalt ei söönud.Lammasherta päevane kogus on suur, võrreldes nt. Kalfposoliga.Mina olengi ostnud Agropolist Kalfposoli, 2 kg pakk maksab ca 36 eek(apteegism mõõakse 56 eeek).Söövad kenasti.Suvel ei anna, nüüd sügisel peab jälle andma hakkama.Ülle mainitud sügisene sevit ka hea mõte.

 16. Ise olen kasutanud nii Anu aida lahtist mineraali (mida nad söövad väga heal meelel) kui ka Lammas hertat, mida nüüd möödunud talveks sai neile soetatud. Kui päris aus olla, siis ole erinevust võrreldes anu aida lahtise mineraaliga väga taibanud ( kui välja jätta hinnavahe ja selle, et lammas herta oli rohke graanuljam, kui anu aida oma ja seetõttu jä vähem mokkade külge , millest tulenes väiksem raise) Mineraali olen lahtiselt ette andnud ja lasknud neil seda süüa enamvähem niipalju, kui nad ise on tahtnud.
  Aga mis asi see Kalfposol on? Pole sellest midagi kuulnud…
  Se-ni ma ei ole juba mõni aasta süstinud ja tundub, et pärast lahtise mineraali vabalt jagamist ei ole meil ka talledel valgelihastõbe esinenud, mille üle on mul muidugi väga hea meel :)
  Meresool võib tõesti hea olla…aga vaata et sa laiul (ega mere ääres) ei luba lammastel seda merevett juua, peab ikka magevett saama …irw…
  Mis su lammastega juhtus? Mineraalidest? Mis selle farmplandiga on??

 17. Farmplandi lammaste jõusööt oli mürgine, õnneks avastasin õigel ajal. Sisaldas mingeid suuremaid tükke mis esialgu silmaga märgata ei olnud. Suremine käis kähku 24 h ja kutu. Mul on isiklik lambaarst, kes käis ka ja ütles oma arvamuse – mürgitus. Lasin analüüsid Sakus teha + veel Vet ametist käis mingi kontroll analüüse võtmas. Lahtine kott oli mürgine, kinnised puhtad. Tükid olis 100 % mürgised. Pannakse mingid ollused katseklaasi kasvama ja siis vaadatakse palju elule jääb. Aine kindlaks tegemine olnuks väga kallis ja selle oleks ise pidanud kinni maksma. Avatud kotti ei peetud tõestusmaterialiks :)Kinnised olid puhtad. Ühel ajal ostsin 6 kotti ja hakkasin kohe andma. Tehase esindaja süüdistas telefoni teel mind sööda halvas hoidmises :)Millistes tingimustes oleks pidanud seda hoidma, et mürgitükid sisse tulid ei vastatud. Võitle siis suurte gigantidega eks. Küülikukasvatajatel on ka üle aasta mingi jama selle farmplanti söödaga, sureb farmide kaupa aretusloomi. Enam ei osta mitteiialgi mittemidagi selle firma toodetest. Väga valus õppetund. Segan omad söödad ise ja ostan kindlast kohast, maksab ta siis mis maksab lõppkokkuvõttes on ikkagi kasulikum. Kaup on aus ja lambad elus :)

Kommenteerimine on suletud.