Maedi-Visna

Maedi visna e. krooniline progresseeruv  pneumoonia.

Haigused jagatakse ohtlikuse järgi kolme gruppi A, B ja C. Maedi visna kuulub B gruppi. Viiruse diagnoosimiseks võetakse vereproovid. Ühekordne uurimine ei näita kõiki viirusekandjaid , sellepärast on vajalik korduv uurimine. Eestis uuriti esmakordselt MV 1999 ja 2000 a. Uurimise tulemusena selgus, et MV on levinud Eesti lambakarjades küllalt suures maastaabis. Positiivseid loomi oli vastavalt 24,4 % ja 27,6 % ja uuritud karjadest 50-nel % ja 40-nel % oli MV positiivseid loomi. MV tõrje on kulukas ja vaevarikas protsess ning mõnel juhul võib viia kogu karja likvideerimiseni.

Viiruse saamisest kuni looma haigestumiseni kulub 4-5 aastat. Levik toimub kahel viisil. Ternesspiima vahendusel emalt tallele ja haigestunud looma köhaerituse kaudu. Haiguse tunnusteks on: loomad jäävad kõhnaks, sörgivad karja lõpus, hingavad kiiremini, ninasõõrmed on märjad. Haiguse arenedes loomad väga kõhnad ja kurnatud välimusega. MV lõpeb surmaga. Lahkamisel on kops suurenenud ja kopsuõõnes limane sekreet.

Maedi-visna tõrjeprogrammi skeem

Talunik esitab avalduse Lambakasvatajate Seltsile programmiga liitumise kohta. Vereproovid võetakse kõigilt loomadelt kes on vanemad kui 12 kuud. Kui karjal on olnud kontakte uurimata karjadega, siis võetakse proovid 18 kuu pärast peale viimast kontakti uurimata karjadega. Kui analüüside tulemused on negatiivsed saab kari M1 statuse. Edasi uuritakse kahel järjestikul aastal vereproove samuti kõigil üle aasta vanustel loomadel. Kui kari on puhas, saab vastavalt M2 ja M3 statuse. Et hoida M3 statust tuleb igal kolmandal aastal võtta vereanalüüsid kõikidelt loomadelt kes on vanemad kui 24 kuud.

Kui karjas esineb seropositiivseid loomi, siis likvideeritakse need loomad karjast. 5 – 7 kuu pärast võetakse uued proovid. Kui proovid on negatiivsed, siis omistatakse karjale S1 status. 12 – 16 kuu möödumisel võetakse uuesti proovid. Kui saavutatakse M1 status jätkuvad uuringud nii nagu ülal kirjutatud.

Maedi visna tõrjeprogrammiga ühinenud farmil on lubatud lambaid karja tuua sama või parema statusega karjast

Kasutatud P.Piirsalu lambakasvatuse konspekti

Looma tervisesertifikaat EU siseseks kauplemiseks punktid 12.9  iii) ….viimase kolme aasta jooksul pulmonaarset adenomatoosi, Maedi-Visna haigust või kitsede viraalartriiti/entsefaliiti….. Ehk siis M3 on serdi järgi vajalik