Tähtis teadaanne!

Sel kevadel kui tallesid e-prias registreerima hakkasin jäi nagu silma, et palju on erinevaid tõugusid registrisse juurde lisatud. Tekkis küsimus, et miks siis pole peenvillakaid kes juba pea kolm aastat Eestis ja gotlandilambaid ning minikaid kes veel kauem, seal kirjas. Sai asi üles võetud ning Vet-ameti pikk kiri saadetud. Peale kirja saatmist külastas meid vastava asutuse inspektor, kes uuris ja puuris nii pabereid kui lambaid. Kummalised lood nende tõugudega. Selleks, et Prias lamba tõug registrisse saada on Veterinaar- ja Toiduameti poolsed karmid nõuded. Vet-amet peab enne tunnistama antud tõu olemasolu Eestis ja määrama tõutähise. Templite ja allkirjadega tõutunnistused on ainukesed aktsepteeritavad dokumendid ühe tõu tunnustamisel Eestis. Samas kui talle e-prias registreerida, siis edaspidi ei huvita enam kedagi millise tõu all nad arvele võtakse. See jääb igaühe enda vastutada. Teisalt, sai nad maale toodud sertifikaadi alusel millele on alla kirjutanud Rootsi riigi ametnik ja mille on välja andnud sealne pädev asutus, kes on loomad tõulistena dokumenti üles märkinud. Seda ei arvestatud, kuna selle paberiga seaduste järgi tõulisust ei tunnustata. Ühesõnaga seadused ja määrused ja proovi neist sotti saada. Miks neid aga varem pole registrisse lisatud ma ei tea. Kolme aasta taguseid jutuajamisi ei mäleta, kuid tõutunnistustega sai Prias käidud ning sama inf oli seal kohe olemas. Samuti jõudis sertifikaat enne minu ja lammaste saabumist  veebi vahenduselVet-ameti. Nüüd peale mõningaid kirjavahetusi ja telefonikõnesid ja tuliseid arutlusi antud teemal on Pria registris võimalik arvele võtta gotlandilammast (GOT), rootsi peenvillalammast (FNL) ja ka minilammast (OU). Looma tõulisuse teema on aga minu jaoks jätkuvalt üleval. Ütleme nii, et kui kaks lätlast elavad Eestis ja neil sünnib laps, siis kahtlemata on see laps lätlane, mitte eestlane ega “ristand”. Lammastega see nii ametnike arvates ja seaduste järgi ei ole ja tegelikult ei tohiks neid Eestis sündinud loomi tõulistena Prias arvele võttagi. Tõuline loom on ainult tõuühingu paberite alusel (millel on kindlasti tempel, loetav nimi ja allkiri) läbi aretuse ja jõudluskontrolli. Veider, et mingi 93 a määrus veel töötab kuigi on 21 sajand oma interneeduse, andmebaaside ja muu säärasega ning info, kas mingi loom on tõuühingus arvel või mitte, ei tohiks olla väga keeruline saada. Vot sellised lood ja head uudised.

4 kommentaari “Tähtis teadaanne!

    1. Ma ei tea seda lugu päris hästi, ühes loos läks kaamel läbi nõelasilma :) aga nüüd on see tõestatud, et kaamel on kaamel ja kõik saavad edaspidi oma kaamelilapsi kaamelitena arvele võtta. Mis on ju lõpmata tore :) Kui Ülle Tartust, siis sul ka mõned gotlandikaamelid eks :) Jään šampat ootama :)

    1. Pean sind siiski rõõmustama, et üks väike tutike gotlandilamba villa (ma loodan, et see on ikka õige ja mitte sünteetiline ersats:) ) on mul ühel Gotlandilt kaasa ostetud t-särgi peal olemas. Aga küllap need kaamelid ka tulevad:D.

Kommenteerimine on suletud.