Lõngad valmis!

Eile käisin Tartumaal Äksis lõngadel järgi. 157 kg pestud villa läks augusti lõpus villavabriku. Suvel  oli vahepeal küll selline tunne, et on nendest villadest ja villapesust villand. Eks ta on üks paras tegu. Sordi ja pese, topi kotti ja katku kotist välja, loputa, lodista, tsentrifuugi, jälle kotti ja kotist välja. Kõik kohad on villa ja villakotte täis mille eest saad pidevalt riielda. Selle suve hoovikaunistus oli tohutu malmvann liguneva villaga…. Vahepeal läks rehnut sassi, nii et pesemata villa kogust täpselt ei teagi. Kuskil 400 kg või enam. A nüüd on lõngad käes ja on ikka hea tunne. Esimesed vihid kuivavad kamina soojuses ja levitavad villasele omast hõngu. Lasin teha 6/2 sest see tundus sama või isegi peenem kui Sangaste 8/2. Korralik käsitsi kudumise lõng. Ma olen ülirahul ja tänulik. Suurepärane töö ja minu kummardus Tiit Vooglale. Ja millised lambavärvid! Must tuli mustem kui ma lootsin. Peenvilla kogus oli seal kolmandik või enam ja sisaldas palju kevadist villa mille puhastamine oli paras peavalu. Selle eest oli villak pleekimata ja puhta värviga.  Ülejäänu soome maalamba vill. Helehalliks minevad villad keerasin veel enne ära viimist kõik ühte hunniku ning proovisin ette kujutada milline hall sellest peaks saama. Lõng sai ilus hele nagu soovisin. Peenvilla sisaldus 25 % + soome maalammas. Tumehalli lõnga läks vill  rohkem kiudu arvestades ja värv oli teisejärguline. Tumehall on 100% soomlane. Ja muidugi lambapruun, minu vaieldamatu lemmik. Selles 30 % peenvilla….Pehmed on nad kõik….Enamus on kahekordsed, kuid igat värvi on ka 5 kg ühekordset mõeldes kangakudujatele. Hinnad sellised:

  • must ja pruun  kahekordne 35 € / kg , ühekordne 30 € / kg
  • helehall kahekordne 30 € / kg, ühekordne 25 € / kg
  • tumehall kahekordne 25 € / kg, ühekordne 20 € / kg

Tokid on  500g ± 20g

Tähelepanek. Villast lõngaks teekonnal juhtub järgmine: pesemata/sorteerimata villa kaalust jääb alles peale pesemist ja sorteerimist keskmiselt  60 %.   Üks osa kaob puhastamisel, kus nopitakse välja heinasodi, prahine kaelapealne ja kõhualune vill ja kõik muu lõngaks mitte sobiv kiud. Teine osa haihtub pesus, sest villarasv kaalub palju.  Seega 40 % läheb sealt kaduma. Villavabrikus on ka oma kadu. Tavaliselt on see 20 – 25 % olenevalt villa kvaliteedist. Seega 10 kg pesemata villa = 6 kg pestud villa = 4,8 kg lõnga.

2 kommentaari “Lõngad valmis!

  1. Minu eesmärgiks on võimalikult palju ahvatlust esile kutsuda nende lõngadega ja siis soovitaks soojalt sellele järele anda :))))

Kommenteerimine on suletud.